Lokalizacja
2 ustalone miejsca w Lesie Aniołowskim
Opis zadania
Zakup i montaż paśników dla dzikich zwierząt w Lesie Aniołowskim.
W LA mieszka wiele gatunków dzikich zwierząt. Aby pomóc im przetrwać okres zimowy warto zbudować na terenie Lasu Aniołowskiego paśnik.
Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcęLp. | Opis działania (proszę podać działania niezbędne do wykonania zadania) | Łączny koszt |
---|
1 | zakup i montarz paśników | 6 000 zł |
Zadanie nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Dokarmianie dzikich zwierząt w praktyce spełnia dwa główne cele. Pierwszym jest dostarczenie zwierzętom pokarmu w czasie gdy ze względu na wyjątkowo ekstremalne warunki atmosferyczne (np. gruba, często zlodowaciała pokrywa śniegu zalegająca przez wiele dni) dostęp do naturalnego pokarmu i wody jest silnie ograniczony.
Drugim celem jest zatrzymanie w tym ciężkim okresie zwierzyny w leśnych ostojach, aby nie powodowała szkód żerując na uprawach rolnych i leśnych, oraz nie przemieszczała się na tereny zabudowane oraz w pobliże dróg.
Paśniki służą do wykładania karmy dla dużych zwierząt kopytnych, najczęściej saren, jeleni, dzików i danieli. Ustawia się je w obwodach łowieckich, głównie na terenach leśnych, w miejscach ustalonych przez leśników i myśliwych z uwzględnieniem wszystkich ww. aspektów.
Wykładana karma powinna być systematycznie dostarczana w takich ilościach aby długo nie zalegała, musi też być odpowiednio skomponowana aby zapewniać zwierzętom energię i niezbędne składniki pokarmowe.
Wyróżnia się karmę:
suchą (siano, słoma, liściarka, czyli suszone pędy z liśćmi),
soczystą (ziemniaki, buraki, marchew, kapusta, kiszonki),
treściwą (żołędzie, bukiew, kasztany, ziarna zbóż).
Ponadto zwierzętom należy zapewnić stały dostęp do składników mineralnych, zwłaszcza soli. Wykładanie wyłącznie siana w paśnikach przy temperaturze poniżej zera stopni Celsjusza może doprowadzić do odwodnienia organizmu i śmierci zwierząt, podobnie niebezpieczne jest wykładanie nieodpowiednich pokarmów, np. odpadków kuchennych.
Dokarmianie wpływa na koncentrowanie się zwierząt w pobliżu paśników, co biorąc pod uwagę lokalizację Lasu Aniołowskiego w rejonie wyjątkowo ruchliwych dróg (Aleja Wojska Polskiego, Aleja Marszałkowska, ul. Warszawska i ul. Fieldorfa-Nila) przyczynić się może do stworzenia znacznego zagrożenia w ruchu drogowym.
Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt ciągłego zgłaszania przez mieszkańców miasta uciążliwości związanych z bytowaniem w terenach zabudowanych dzikich zwierząt (głównie saren, dzików i lisów) i ilości przeprowadzanych interwencji z tym związanych, należy uznać że dokarmianie zwierzyny w Lesie Aniołowskim nie jest zasadne.