Problem z załadowaniem strony? Kliknij tutaj

zadanie Nr 769

769. Skrzyżowanie z wyniesioną powierzchnią - Skrzyneckiego/Sowińskiego


Lokalizacja

Skrzyżowanie ulic Skrzyneckiego i Sowińskiego

Skrócony opis

Przebudowa skrzyżowania ulic Skrzyneckiego i Sowińskiego na skrzyżowanie z wyniesioną powierzchnią.

Opis zadania

Od kilku lat nastąpił mocny rozwój usług w okolicy ulicy Skrzyneckiego. Do tego dochodzi sąsiedztwo szkoły podstawowej, myjni, gabinetów lekarskich i sklepu Biedronka na ul. Okólnej. Powstało także prywatne przedszkole oraz szkoła muzyczna, wszędzie tam odbywa się wzmożony ruch przez cały dzień. Do tego także znacznie wzrosła ilość samochodów oraz ruch generowany sąsiedztwem ogródków działkowych. To wszystko spowodowało, że ulica Skrzyneckiego zmieniła swój lokalny charakter na przelotowy. Spokój jest jedynie w weekendy. W tygodniu, przez cały dzień, trudno jest nawet przejść pieszym przez ulicę. Na Skrzyneckiego (od Dąbrowskiego) obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/godz. które w żaden sposób nie jest przestrzegane przez kierowców. Kolejne skrzyżowania, począwszy od Sowińskiego, są równorzędne. Niestety większość kierowców nic z tego sobie nie robi i bardzo często wymusza pierwszeństwo. Bezpośrednio przy skrzyżowaniu Skrzyneckiego i Sowińskiego jest sklep Lewiatan i inne usługi, które tylko nasilają ruch. Parkującym trudno się nawet włączyć do ruchu ze względu na wzmożony ruch oraz rozwijane w tym miejscu prędkości. Okolica tego skrzyżowania to 4 piętrowe bloki, których mieszkańcy włączając się do ruchu z ulicy Sowińskiego, nie mają odpowiedniej widoczności przez zaparkowane pojazdy oraz nie mają żadnej pewności, że zasada "prawej ręki" będzie zachowana przez nadjeżdżających od ul. Dąbrowskiego. Wynika to tego, że pojazdy rozwijają znaczne prędkości i wielu kierowców nawet nie zauważa faktu, że zbliża się lub przejeżdża przez skrzyżowanie z ul. Sowińskiego.

Przebudowa tego skrzyżowania na skrzyżowanie z wyniesioną powierzchnią (przykład pod linkiem: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skrzy%C5%BCowanie_z_wyniesion%C4%85_powierzchni%C4%85) z pewnością spowoduje zmniejszenie rozwijanych prędkości, da szansę wyjeżdżającym z ul. Sowińskiego na bezpieczne pokonanie skrzyżowania oraz można będzie liczyć na to, że wielu kierowców wybierze jednak al. Jana Pawła II zamiast skrótu przez ul. Skrzyneckiego. Podobnie jak to działa na ul. Łódzkiej.

Zbudowanie w tym miejscu progu zwalniającego mija się z celem, gdyż to rozwiązanie po pewnym czasie jest niszczone (celowo lub przypadkowo), do tego nie działa ono na motocyklistów, a tych na ul. Skrzyneckiego także nie brakuje. Swoim hałasem i prędkością nie wzbudzają sympatii mieszkańców. Skrzyżowanie z podwyższoną powierzchnią da gwarancję mieszkańcom, że każdy tutaj zwolni i nie dojdzie do tragedii, a tych którzy wykorzystują ulicę Skrzyneckiego jako skrótowy przelot, zniechęci do jazdy i skłoni do wyboru ul. Dekabrystów bądź Jana Pawła II.

Opiniuję pozytywnie przedmiotowy wniosek