Lokalizacja
Aleja Najświętszej Maryi Panny wraz z placem Daszyńskiego i placem Biegańskiego
Opis zadania
Przywrócenie i uporządkowanie oznakowania pozwalającego rowerzystom jazdę Alejami Najświętszej Maryi Panny.
W związku z konsultacjami społecznymi sprzed dekady uzgodniono, że Alejami można poruszać się za pomocą rowerów. Niestety od tego czasu urzędnicy odpowiedzialni za wyznaczanie dróg rowerowych oraz oznakowania ulicznego zapomnieli o tym i znajdujące się w Alejach oznakowanie stało się niespójne i wzajemnie sprzeczne, między innymi zakazy wjazdu pojazdów w Aleje z wyłączeniami spośród których zniknęli rowerzyści, brak oznakowania umożliwiającego rowerzystom na wykonywanie lewoskrętów.
Ponadto w zadaniu należy także uwzględnić likwidację wystających krawężników na przejazdach dla rowerzystów oraz stałą likwidację niezgodnej z przepisami prawa detekcji wzbudzanej czyli guzików na przejazdach rowerowych.
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Opiniujemy negatywnie przedmiotowy wniosek.
Niezgodność z przepisami Ustawy „Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 marca 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem” (Dz.U. 2017 poz. 784 §8 pkt. 6 ust. 2 – nieefektywność projektowanej organizacji ruchu).
Uzgodniona przed laty organizacja ruchu spośród kilku wariantów, była najbardziej optymalną organizacja ruchu godzącą interesy wszystkich uczestników ruchu w tym również rowerzystów. Dodatkowo informujemy, że na przejazdach rowerowych sygnalizacja uruchamia się poprzez dotknięcie przycisku jak i wykorzystywana jest automatyczna detekcja rowerzysty, który to nie musi dotykać przycisku by wzbudzić sygnalizację. Krawężniki na przejazdach rowerowych są obniżone a ich wysokość związana jest z zapewnieniem optymalnego odwodnienia.