Opis zadania
Do realizacja zadania niezbędny jest zakup czytników, tak aby zespół pracujący na projektem mógł zdecydować jakie czytniki będę użyte dla e-podręczników. Zespół powinien zostać powołany z urzędników miasta odpowiedzialnych za edukację oraz 15 przedstawicieli szkół. Dla każdego szczebla nauczania winno wybrać się po 5 szkół, które mają najlepszy poziom nauczania.
Jako szczeble nauczania uważa się: Szkoły podstawowe, Szkoły ponadpodstawowe, Szkoły zawodowe. Jeżeli istniej konieczność zrobienia innego podziału, można to zrobić, warunkiem jest, aby wszystkie szkoły było objęte projektem.
Koszty zakupu szacuje się na 500,-zł za czytnik. W przepadku e-czytników powinno się zakupić 15 czytników dla szkół i dwa dla urzędu miasta. Zakupione zostałoby 7 różnych typów, spośród których należy wybierać 1 lub 2, które będą używane w szkołach Częstochowy. Wybiera zespół projektowy,
Po wybraniu właściwych czytników. Należy wybrać z dostępnych skoroszytów, tak aby były ogólnie dostępne. Można również podpisać stały kontrakt z producentem co pozwoli potanić zakup i dostosować do sposobu pracy ucznia.
Pomimo tego, że cyfryzacja jest rozwinięta, podręczniki nie są dostarczane przez wydawnictwa w formie elektronicznej. Zespół projektowy powinien zwrócić się do wydawnictw, aby dostarczyły treść podręczników w formie elektronicznej i dostosowały format do wybranego czytnika. Tak aby była wygoda w czytaniu.
Zespół powinien podpisać umowę z wydawnictwami, która dostarczy podręczniki w formie elektronicznej i jednocześnie określi sposób użytkowania ( licencja, sprzedaż, wynajem etc.).
Ponieważ skróci się znacznie droga dystrybucji, podręczniki winny być tańsze. Nie ma potrzeby drukowania, rozwożenia etc. Łatwa będzie też wymiana i wprowadzanie zmian.
Koszty zakupu czytników, które powinny być używane do 5 lat, powinny być rozdzielony na wydawnictwo, rodziców i urząd miasta Przy czym oszczędności wynikające z niedrukowania podręczników powinny pokryć całkowicie lub w znacznej części zakup.czytników. To że podręczniki są bezpłatne nie znaczy, że nie należy za nie płacić.
Czytniki powinny być własnością szkoły tak, aby można je serwisować, wymieniać i wprowadzać nowe treści. Np. materiały własne nauczycieli.
Ponieważ czytniki są dość trwałe, szkoła posiadałaby bazę czytników, którą opiekowałby się informatyk szkoły.
Wprowadzenie czytników e-booków i jednego skoroszytu znacznie obniży wagę tornistra. Pozwoli też korzystać z lektur, które są w domenie publicznej w formie elektronicznej. Nauczyciele będę mogli w prosty sposób wdrażać programy autorskie w nauczaniu.