Opis zadania
Budowa całorocznego, miejskiego obiektu tenisowego jest inwestycją kluczową dla rozwoju tenisa i mieszkańców Częstochowy, jest inwestycją konieczną i potrzebną. Tenis jest jednym z najbardziej popularnych sportów na świecie i w Polsce, uprawiany jest na wszystkich kontynentach przez blisko 100 milionów ludzi.
Dzieci i młodzież rozpoczynają przygodę z tenisem już od najmłodszych lat (4-5 lat), często chcą również związać swoją przyszłość zawodową i sportową z tą dyscypliną. Tenis przyczynia się do rozwoju ich koordynacji ruchowej i rozwoju intelektualnego. Uczy samodzielności, kształtuje charakter, uczy sportowej rywalizacji i dyscypliny.
Brak ogólnodostępnej, miejskiej hali tenisowej w Częstochowie ogranicza dostęp do tej dyscypliny, powoduje też, że dzieci które mają talent i możliwości fizyczne rezygnują z uprawiania tenisa ponieważ nie mają gdzie trenować w sezonie zimowym.
W Częstochowie bardzo prężnie działa Szkoła Tenisa z licencją PZT (UKS GEM Częstochowa) która organizuje szkolenia dla dzieci i młodzieży, ferie i wakacje z rakietę, również rozgrywki amatorów i seniorów. Klub ma bardzo dobrą opinię jako organizator i propagator tenisa. Niestety prowadzenie zajęć sportowych i rozgrywek amatorskich możliwe jest tylko w okresie wiosenno-letnim i tylko wtedy gdy dopisuje pogoda.
Budowa hali jest istotna także z punktu widzenia dorosłych i seniorów, którzy dla swojego zdrowia i kondycji uprawiają tę dyscyplinę, a w czasie zimy zostają wyłączeni z aktywności.
Podsumowując budowa tenisowej hali całorocznej jest konieczna:
- ze względu na rozwój tenisa amatorskiego i wyczynowego w Częstochowie
- ze względu na rozwój dzieci i młodzieży, która nie zawsze funkcjonuje w grach zespołowych
- ze względu na rozwój kadry instruktorskiej i trenerskiej
- ze względu na ułatwienie dostępności do uprawiania tenisa
- da możliwości przeprowadzenia turniejów amatorskich w okresie zimowym
- dla tworzenia więzi społecznych wśród osób młodszych, dorosłych i seniorów
- ze względu na propagowanie zdrowia, niewykluczenie żadnej grupy wiekowej i sprawnościowej
- obiekt będzie miał wpływ na integrację międzypokoleniową środowiska sportowego
- ze względu na tworzenie rangi i prestiżu rozwijającej się Częstochowy, miasta dostrzegającego potrzeby każdego mieszkańca, otwartego na różne pasje i sprzyjającemu rozwojowi intelektualnemu i fizycznemu, wykorzystującego potencjał mieszkańców i otwierającego się na gości spoza miasta.
Inwestycja obejmuje budowę dwóch hal tenisowych o konstrukcji łukowej, wyposażonych w odgromienie, destyryfikatory przeciwdziałające gromadzeniu się ciepłego powietrza w górnych partiach pomieszczenia.
W projekcie zastosowano nawierzchnię ze sztucznej trawy Juta Grass wys. 15 mm, z atestami ITF posadowionej na podbudowie: piasek 30cm, folia budowlana, posadzka betonowa 10cm z betonu B20, włókna polipropylenowe 0,9/m3, nacięcie dylatacji.
Zaplanowano ogrzewanie nagrzewnicami gazowymi 32kW po dwie sztuki na halę oraz oświetlenie projektorami LED o mocy 200W każdy po osiem sztuk na halę.
Hale zostaną połączone pomieszczeniem socjalnym 30m2 (szatnia, toalety).
W projekcie uwzględniono miejsca parkingowe w tym 2 dla osób niepełnosprawnych o powierzchni łącznej z chodnikiem do 200m2 oraz zagospodarowanie terenu wokół obiektu z drzewek iglastych w ilości do 200 sztuk.
Rezerwacja obiektu w pozostałej połowie swobodnego i nieodpłatnego czasu czynnego funkcjonowania będzie realizowana przez system internetowy tenis4u.pl z opcją powiadomień SMS