Lokalizacja
skrzyżowanie ul. Dąbrowskiego z Al. Jana Pawła II
Opis zadania
Czas na coś nowego w Częstochowie - mieście przyjaznym dla rowerów.
Na ul. Dąbrowskiego nie ma infrastruktury rowerowej. Są przejazdy rowerowe na skrzyżowaniu ul. Dąbrowskiego i Al. Jana Pawła II, ale nie spełniają one swojego zadania, jeśli jedziemy rowerem prosto ul. Dąbrowskiego - przez skrzyżowanie z Al. Jana Pawła II. Wtedy to rowerzysta jest zobowiązany korzystać z pasa do jazdy na wprost, a nie jest to w pełni bezpieczne.
Zadanie polega na dopuszczeniu rowerzystów na KRÓTKI ODCINEK pasa dla autobusów, po to aby rowerzysta mógł to skrzyżowanie pokonać bezpieczniej. Co ważne - taki rowerzysta NIE SPOWODUJE OPÓŹNIENIA AUTOBUSU MPK, a nawet jeśli to - co najwyżej kilkusekundowe. Znacznie większe opóźnienie może powodować DŁUGI CYKL ŚWIATEŁ w tej relacji. Większe opóźnienie nawet - powodują auta skręcające w prawo z Dąbrowskiego w Jana Pawła II.
BUS-PAS-y są tworzone z myślą o autobusach, ale już z wielu polskich miastach dopuszczono rowery na BUS-PAS, a także inne pojazdy, w tym samochody elektryczne.
Dopuszczanie rowerzystów na BUS-PAS ma miejsce w wielu polskich miastach. W załączniku przykład z Wrocławia, z Katowic, a także z Opola.
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Opiniujemy negatywnie przedmiotowy wniosek. Niezgodność z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003r. W sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzeniem - § 8 pkt. 6 ppkt.2 - nieefektywność projektowanej organizacji ruchu.
Na pasach przeznaczonych dla ruchu autobusów w Częstochowie co do zasady nie dopuszcza się ruchu rowerowego. W omawianym przypadku przejazd rowerów przez aleje Jana Pawła II w kierunku ulicy Dąbrowskiego możliwy jest poprzez wyznaczony przejazd rowerowy. Dopuszczanie rowerzystów na BUS-PAS jest rozwiązaniem niebezpiecznym dla wszystkich uczestników ruchu. Ponadto jest to pas przeznaczony dla komunikacji miejskiej do sprawniejszego i szybszego przemieszczania się od przystanku do przystanku. Rowerzyści mogą spowodować opóźnienie w ruchu autobusów, które uzależnione są od ustalonego rozkładu jazdy.