Opis zadania
Przebudowa parkingu będzie polegała na skorygowaniu pola parkingowego poprzez przełożenie kostki granitowej zgodnie z załączonym projektem. Projekt obejmuje przesuniecie krawężników o około 2 metry wzdłuż chodnika oraz wyznaczenie (namalowanie) obszarów parkowania pod kątem 45 stopni w stosunku do ul. Kilińskiego.
Obecny chodnik jest na tyle szeroki, że jego zwężenie nie spowoduje zaburzenia komunikacji pieszych, natomiast zwiększy liczbę miejsc parkingowych z 6 do 10, co w świetle niedoboru miejsc parkingowych w centrum miasta jest szczególnie potrzebne.
Dzięki realizacji powyższego projektu roczne wpływy do budżetu miasta zwiększą się o około 10 000 - 20 000 złotych.
Obecne miejsca parkingowe usytuowane wzdłuż ulicy utrudniają wygodne korzystanie z parkingu i niejednokrotnie kierowcy naturalnie parkując pod kątem 45 stopni, wjeżdżają na chodnik z wysokim krawężnikiem, przez co narażają swoje pojazdy na uszkodzenia.
Przewidywany koszt to 30 000 zł obejmuje wyłącznie robociznę, ponieważ zdemontowana kostka brukowa będzie użyta ponownie.
Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcęLp. | Opis działania (proszę podać działania niezbędne do wykonania zadania) | Łączny koszt |
---|
1 | Demontaż i ponowny montaż kostki brukowej oraz przesunięcie krawężnika | 30 000 zł |
Zadanie nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Opiniujemy negatywnie przedmiotowy wniosek.
Niezgodność z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. z 2003r. Nr 177, poz.1729 ze zm.).§8 pkt 5 ppkt. 1) – projektowana organizacja ruchu zagraża bezpieczeństwu ruchu.
Ulica Kilińskiego jest drogą jednokierunkową, ruch odbywa się dwoma pasami ruchu, wnioskowana zmiana sposobu parkowania z równoległego na skośne mogłaby tworzyć sytuacje niebezpieczne, związane z wyjazdem z przedmiotowych parkingów, gdzie przy parkowaniu skośnym widoczność kierującego włączającego się do ruchu jest ograniczona. Z uwagi na powyższe opiniujemy przedmiotowy wniosek negatywnie.