Lokalizacja
skrzyżowanie ul. św. Barbary / św. Kingi / Zaciszańska
Opis zadania
Zadanie polega na dołożeniu sygnalizatorów rowerowych z trzema komorami przy śluzach rowerowych na ul. św. Barbary.
Dzięki temu rowerzysta otrzyma swój własny sygnalizator, który doskonale będzie widział ze śluzy rowerowej (mając go na wysokości oczu).
Objęcie tego sygnalizatora dodatkową grupą sygnalizacyjną będzie miało swoje uzasadnienie. Dzięki niemu poprawi się bezpieczeństwo rowerzystów, którzy przejeżdżają przez skrzyżowanie wolniej niż inne pojazdy - to znaczy - rowerzyści powinni otrzymywać sygnał zielony np. 3-4 sekundy wcześniej (by mogli jako pierwsi bezpiecznie opuścić skrzyżowanie - uwaga! tu np. mam na myśli: SKRĘCIĆ W LEWO bezpiecznie ze śluzy rowerowej - w ul. św. Kingi lub ul. Zaciszańską), tak samo jak sygnał żółty, a następnie czerwony, by wiedzieć, że już należy się zatrzymać.
Takie sygnalizatory rowerowe znajdują się już w wielu polskich miastach, przy czym w Częstochowie nie ma żadnego. Oprócz tego, że byłaby to nowość to poprawiłoby się bezpieczeństwo rowerzystów. We Wrocławiu, gdzie takich sygnalizatorów jest ogromna ilość nie sprawiają żadnego problemu. Rowerzysta - tak jak swój pas - ma własny sygnalizator.
Z pieniędzy Budżetu Obywatelskiego jest szansa na taki sygnalizator w Częstochowie.
W załączniku przykłady z Wrocławia.
Zadanie nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Opiniujemy negatywnie przedmiotowy wniosek.
Niezgodność z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. z 2003r. Nr 177, poz.1729 ze zm.).§8 pkt 5 ppkt. 1) – projektowana organizacja ruchu zagraża bezpieczeństwu ruchu.
Sygnalizator rowerowy musiałby być objęty dodatkową grupą sygnalizacyjną. Ponieważ byłby to jedyny sygnalizator w grupie, to uszkodzenie źródła światła powodowałoby przełączenie sygnalizacji w tryb pracy awaryjnej na całym skrzyżowaniu. Skutkowałoby to pogorszeniem niezawodności pracy sygnalizacji, a co za tym idzie, pogorszeniem bezpieczeństwa ruchu