Lokalizacja
Dzielnica Błeszno: Brzezińska 98 - Świerczaki - Kusocińskiego. Numer działki i obręb ewidencyjny. Błeszno: Obręb 406, Numer działki 111; Obręb 395, Numer działki 35/5; Obręb 395, Numer działki 81.
Opis zadania
ZAGRAJMY W ZIELONE
To kilkupunktowy program ekologiczny dotyczący różnych zagadnień ochrony przyrody w naszym mieście. Ma za zadanie przywrócić częstochowianom dostęp do terenów cennych przyrodniczo, a także stworzyć nowe miejsca przyjazne mieszkańcom, edukować dzieci i młodzież, jak mądrze korzystać z zasobów oraz pokazywać jak organizować transport w mieście.
W Częstochowie w ostatnim czasie wycięto bardzo wiele drzew. Dlatego proponujemy NASADZENIE NOWYCH 400 DRZEW w całym mieście, we wszystkich dzielnicach - szczególnie przy placach zabaw i ciągach komunikacyjnych i pieszych. Nie tylko walory widokowe, ale także pożytki hydrologiczne czy antysmogowe, jakie drzewa przynoszą miastu są nieocenione. Szczególnie w upalne letnie dni drzewa to nasi najlepsi przyjaciele.
Proponujemy również UTWORZENIE ŚCIEŻKI EDUKACYJNO-REKREACYJNEJ NA ŁĄKACH BŁESZEŃSKICH, by pokazywać mieszkańcom, jak ważne jest obcowanie z naturą oraz jak istotne jest zadbanie o miejsca cenne przyrodniczo dla przyszłych pokoleń. Łąki te są miejscem występowania wielu chronionych gatunków roślin oraz zagrożonych wyginięciem zwierząt, takich jak derkacz, przepiórka, rycyk i czajka. Wytyczenie ścieżki edukacyjno-rekreacyjnej w tym miejscu przyczyni się do szerzenia informacji nt. jej cennych przyrodniczo właściwości i potrzeby ochrony. Tablice informacyjne i punkty widokowe uatrakcyjnią przebywanie wśród natury mieszkańcom południowych blokowisk.
Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważna jest woda, szczególnie dziś, w obliczu panującej od lat w Polsce suszy. Dlatego by edukować zwłaszcza najmłodszych częstochowian, jak ważne jest właściwe gospodarowanie zasobami i oszczędzanie wody proponujemy ZAINSTALOWANIE 100 PRZYRYNNOWYCH ZBIORNIKÓW NA DESZCZÓWKĘ przy gminnych budynkach, szkołach i przedszkolach. W wielu tego typu placówkach dzieci same prowadzą ogródki warzywne i kwiatowe. Zamontowanie tam zbiorników na deszczówkę dodatkowo odciąży budżet tych placówek.
Chcemy także promować ekologiczny transport, a wiadomo że takim na pewno jest rower. W naszym mieście wciąż za mało jest miejsc przyjaznych rowerzystom. Dlatego proponujemy ustawienie w całym mieście DODATKOWYCH 50 STOJAKÓW NA ROWERY, szczególnie w miejscach atrakcyjnych widokowo, ważnych instytucjach czy parkach. Takie swego rodzaju parkingi dla rowerów powinny zachęcać do wyboru tego zdrowego i ekologicznego środka transportu w mieście.
Skutki rozprzestrzeniania się obcych, inwazyjnych gatunków roślin i zwierząt uznaje się, obok bezpośredniej utraty siedlisk, za jedną z najpoważniejszych przyczyn zmniejszania bioróżnorodności w skali globalnej. Dlatego, by chronić rodzime gatunki roślin oraz zadbać o dobrostan pszczół oraz innych rodzimych zapylaczy, powinniśmy w Częstochowie ZWALCZAĆ ROŚLINY INWAZYJNE jak nawłocie i rdestowce, a także PASOŻYTY DRZEW jak szrotówek - niszczący kasztanowce.