Lokalizacja
Skrzyżowania ulic:
Śląska x Focha
Śląska x Waszyngtona
Nowowiejskiego x Waszyngtona
Nowowiejskiego x Focha
Opis zadania
Od lat na tzw. "autostradzie śródmiejskiej" dochodzi do wielu wypadków. Brak reakcji zarządcy drogi doprowadził do śmierci pieszego na skrzyżowaniu ulic Nowowiejskiego i Focha. Z kolei postawienie sygnalizacji z wymyśloną "zieloną falą" (która nie ma tu racji bytu, ze względu na to, że ulica Kopernika ma krótszy sygnał zielony niż ulica Sobieskiego - sygnały te powinny być równe), nie poprawiło sytuacji, czego dowodem jest kolejny wypadek śmiertelny na tym samym skrzyżowaniu.
Projekt JEST ZGODNY Z PRZEPISAMI. W innych miastach stosuje się TAKIE SAME ROZWIĄZANIA na podstawie przepisu: "w przypadku progów wyspowych, znajdujących się bezpośrednio przy przejściu dla pieszych, mamy do czynienia z progiem z przejściem dla pieszych". Mieszkańcy od lat postulują budowę w tym miejscu progów zwalniających dla poprawy bezpieczeństwa. Świtał już były - NIE POMOGŁY. Czas na prawdziwe działania.
Załączam również zdjęcie wybudowania takich progów w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej (skrzyżowanie ulic Boguckiego, Turystycznej, Kwiatowej i Begioniowej).
Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcęLp. | Opis działania (proszę podać działania niezbędne do wykonania zadania) | Łączny koszt |
---|
1 | Budowa progów zwalniających (poduszek berlińskich) wraz ze stosownym oznakowaniem | 200 000 zł |
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Opiniujemy negatywnie przedmiotowy wniosek.
Ulica Nowowiejskiego oraz ulicą Śląska są ulicami zaliczanymi do kategorii dróg powiatowych, posiadają klasę techniczną „Z” (zbiorcza) i kursują nimi autobusy komunikacji publicznej. Obowiązujące przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003r.w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. Nr 220, poz. 2181, z późn. zmianami) nie dopuszczają umieszczania progów zwalniających w podanych lokalizacjach z uwagi na konieczność zachowania odpowiedniej odległości progu od konstrukcji nośnych (min. 25 metrów), do których według nowej interpretacji przepisów należą także budynki mieszkalne. Ponadto progi zwalniające są urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego, które powodują hałas oraz wywołują drgania, co niejednokrotnie jest uciążliwe dla mieszkańców.