Lokalizacja
Teren całego miasta Częstochowy wg schematu komunikacji miejskiej
Opis zadania
1. Ułatwienie osobom niewidomym i niedowidzącym oraz osobom niezorientowanym w układzie urbanistycznym miasta (turystów) korzystanie z komunikacji miejskiej
Czasami zapewne z braku posiadania odpowiedniego nagrania występują wyłącznie zapowiedzi przystanków na wyświetlaczu.
2. Określenie statusu przystanku na żądanie/życzenie dla mniej popularnych przystanków ułatwi osobom, mającym trudności w orientacji przestrzennej (osoby starsze, niepełnosprawne, turyści), korzystanie z komunikacji miejskiej.
Większość mieszkańców sygnalizuje kierowcy zamiar wysiadania odpowiednio wcześnie oraz większość kierowców - widząc brak pasażerów na przystanku - zachowuje szczególną ostrożność w sytuacji, gdy pasażer wewnątrz pojazdu chciałby wysiadać w ostatniej chwili. Jednakże zdarzają się przypadki, że kierowcy nie zachowują ostrożności powyższej. Zatem określenie tzw. przystanków na żądanie przyczyniłoby się także do zwiększenia uwagi kierowców autobusów na drodze i tym samym bezpieczeństwa.
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Poniżej cytuję stanowisko MPK w Częstochowie:
„Informujemy, że zapowiedzi głosowe przystanków do autobusów i tramwajów MPK w Częstochowie w wykonaniu Artura Barcisia pozostają w zasobach przewoźnika. Ich użycie w ostatnich latach nie zawsze było możliwe z uwagi na wymianę taboru i uwarunkowania techniczne, które się z tym procesem wiązały. MPK zamierza jednak w okresie najbliższego roku po zrealizowaniu najważniejszych inwestycji i największych zakupów taborowych w XXI wieku, przystąpić do ujednolicenia tematu zapowiedzi głosowych z wykorzystaniem już dostępnych nagrań, jak i uzupełniając je o nowe głosy w ramach większego, całościowego przedsięwzięcia. Przywracanie więc pojedynczych nagrań w ramach projektu związanego w tym tematem w ramach B.O. nie jest więc w obliczu powyższego uzasadnione”.