Lokalizacja
Tysiąclecie, Północ, Kiedrzyn, Częstochówka-Parkitka, Śródmieście, Błeszno, Dźbów, Gnaszyn-Kawodrza, Grabówka, Lisiniec, Mirów, Ostatni Grosz, Podjasnogórska, Raków, Stare Miasto, Stradom, Trzech Wieszczów, Wrzosowiak, Wyczerpy-Aniołów, Zawodzie-Dąbie
Opis zadania
Zajęcia odbywać się będą popołudniami, raz w tygodniu, w grupach do 12 osób, na terenie szkół (z jednej szkoły max 12 osób) i in. placówek op. - wych. O uczestnictwie będzie decydować kolejność zgłoszeń.
Uzasadnienie:
- Umiejętność uczenia się 1 z 8 kompetencji kluczowych. Projekt wspiera kompetencje przyszłości.
(Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 18 grudnia 2006 w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie).
- Wyniki badań wykazały, że 82 proc. dzieci rozpoczynających naukę w szkole pozytywnie ocenia swoje zdolności uczenia się. Z czasem zachowuje ją tylko 18 proc. nastolatków. W rezultacie cztery piąte nastolatków i dorosłych podejmuje naukę czegoś nowego mając poczucie, że przerasta to ich możliwości (za C. Rose, M. J. Nicholl, 2003).
- Tony Buzan: "Wzrasta świadomość, iż nauka uczenia się przed rozpoczęciem jakiegokolwiek szkolenia jest dobrym interesem. Oto dlaczego wiele postępowych organizacji międzynarodowych czyni mnemotechniki obowiązkowym wstępem do wszelkich kursów. Prosta kalkulacja pokazuje, że 1 milion wydany na szkolenie, gdy 80 proc. wiadomości zostaje zapomnianych w ciągu dwóch tygodni, oznacza utratę w tym czasie sumy 800 tysięcy".(https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywa_zapominania).
- M. Spitzer: "Dziś często słyszymy o konieczności uczenia się przez całe życie. Z reguły zapomina się jednak o tym, że podstawą otwartości wobec takiego podejścia jest właściwa edukacja w dzieciństwie i w okresie wczesnej młodości".
- W sytuacji, kiedy nie można przewidzieć jakie umiejętności bedą nam potrzebne, a to czego się uczymy ulega przedawnieniu, to jak się uczyć, jest ważniejsze od tego, czego się uczyć.
- W środowisku nauczycieli mówi się o wzroście porad udzielanych dzieciom po pandemii. Zamknięcie dzieci na tak długi czas "odbiło się" na ich funkcjonowaniu.
- Jednym z czynników ryzyka wystąpienia zachowań samobójczych u nastolatków są "problemy z nauką". Dane Policji za 2021 rok pokazują gwałtowny wzrost zachowań samobójczych wśród młodych osób. W stosunku do 2020 roku jest to wzrost odpowiednio o 77% zachowań samobójczych oraz o 19% śmierci samobójczych. (www.zwjr.pl)
- Częstochowskie rodziny, z powodu możliwego kryzysu na rynku pracy i wysokich cen produktów, mogą zostać zmuszone do daleko idących oszczędności, co może spowodować ograniczenia w rozwijaniu talentów dzieci. Sama chęć nie wystarczy, do działań potrzebne są pieniądze, a warsztaty będą bezpłatne, uzyskane umiejętności (techniki pamięciowe) wykorzystywane przez długi czas.
- Projekt eliminuje zjawisko wykluczenia społecznego.
- Zachęca do ustawicznego uczenia się w przeciwieństwie do takiej postawy... opis od Wydawcy Lingo: "W rozmówkach "Pokaż to!" znajdziesz czytelne zdjęcia i ilustracje przedstawiające podstawowe przedmioty i obiekty - wystarczy w s k a z a ć p a l c e m odpowiedni obrazek, a twój rozmówca od razu będzie wiedział, o co chcesz zapytać". Nawiązując do tematu: "Najlepszym dowodem na to jak zidiocieliśmy i jesteśmy uzależnieni od smartfona jest całkowity zanik umiejętności zapamiętywania numerów telefonów. Jeżeli pamiętasz więcej niż trzy numery to jesteś jak Maria Skłodowska-Curie w tłumie Kardashianek..." atencja-tm
- Jest ciekawą formą spędzenia czasu z rówieśnikami, sprzyja przyjaznym kontaktom. Dziś internet kreuje autorytety, a twórcy z dużymi zasięgami nie zawsze dają dobry przykład.