Lokalizacja
Sygnalizacje świetlne z guzikami w obrębie skrzyżowań na terenie miasta Częstochowy
Opis zadania
Ostatnie lata w Częstochowie to era świateł. Budujemy wszędzie sygnalizacje pod pretekstem poprawy bezpieczeństwa. Rzeczywistość jest jednak odwrotna - im więcej świateł tym więcej wypadków.
Projekt zakłada likwidację bezsensownych guzików, które tylko utrudniają pieszym i rowerzystom życie i zachęcają do przechodzenia na czerwonym. No bo jak inaczej nazwać sytuację, gdy auta równolegle ze mną jadą, a ja stoję, bo wcisnąłem za późno guzik?
Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcęLp. | Opis działania (proszę podać działania niezbędne do wykonania zadania) | Łączny koszt |
---|
1 | Likwidacja przycisków zmiany świateł | |
Zadanie nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Przyciski dla pieszych, podobnie jak zainstalowane w asfalcie pętle indukcyjne i radary dla rowerzystów, służą do wykrywania uczestników ruchu oczekujących na zielone światło. Dzięki informacjom uzyskiwanym z detektorów automatycznych, ręcznych, kamer można dopasować pracę sygnalizacji świetlnej do aktualnych potrzeb, umożliwiając skrócenie czasu oczekiwania dla wszystkich uczestników ruchu.
Detektory pozwalają pominąć niepotrzebne w danym momencie fazy sygnalizacji świetlnej, znacząco zwiększając nie tylko przepustowość skrzyżowania, ale także komfort uczestników ruchu. Płynniejsza jazda pomaga obniżyć zarówno emisję szkodliwych substancji, pyłu z okładzin hamulcowych, ale także hałasu, co z pewnością docenią okoliczni mieszkańcy. Kierowcy cenią sobie za to niższe zużycie paliwa i całego pojazdu. Jest to rozwiązanie jak najbardziej proekologiczne.
Żeby komputer mógł efektywnie sterować pracą sygnalizacji, potrzebuje informacji zarówno o nadjeżdżających samochodach oraz tramwajach, jak i oczekujących pieszych i rowerzystach. W przypadku, gdy jeden z detektorów zostanie usunięty lub wyłączony, pozostałe stają się bezużyteczne, a sygnalizacja świetlna przechodzi w tryb pracy ze stałymi czasami trwania poszczególnych cykli.
Niezgodność z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. z 2003r. Nr 177, poz.1729 ze zm.)
§8 pkt. 6 ppkt. 2 – nieefektywność projektowanej organizacji ruchu.