Lokalizacja
Skrzyżowanie ul. Rolnicza z ul. Dekabrystów
Opis zadania
Od wielu lat poważnym problemem poruszanym na spotkaniach w zakładach przy ul. Rolniczej jest wyjazd pojazdów z tej ulicy w czasie zmian pracowniczych. Pracownicy opuszczając stanowisko pracy, biegną do szatni w pośpiechu przebierają się i wychodząc z zakładu biegną do samochodu tylko po to, by parę minut po pełnej godzinie być już w samochodzie i móc wyjechać z całkowicie zakorkowanej ulicy. Wyjście parę minut za późno łączy się z utknięciem w korku na dłuższy czas. Wiele prób mających na celu podjęcie jakichkolwiek działań usprawniających wyjazd (tj. budowa ronda), nie przyniosły efektu. Jedynym wyjściem jest budżet obywatelski.
Projekt ma na celu montaż sygnalizacji świetlnej z czujnikami ruchu, która stworzy płynną możliwość włączenia się do ruchu. Zamontowanie przycisków przy przejściach poprawi bezpieczeństwo pieszych - ułatwi dojście do dwóch przystanków komunikacji miejskiej. Projekt ten wpłynie na poprawę ogólnego bezpieczeństwa.
Zadanie nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Opiniujemy negatywnie przedmiotowy wniosek. Zwiększone natężenie ruchu na wlocie ul. Rolniczej do ul. Dekabrystów występuje przez okres od kilkunastu minut do pół godziny i jest związane z wyjazdem pracowników z firmy TRW po zakończeniu zmiany. Przez pozostałą część dnia skrzyżowanie jest obciążone w bardzo niewielkim stopniu. Budowa sygnalizacji świetlnej na tym skrzyżowaniu jest technicznie i ekonomicznie nieuzasadniona z powodu bardzo krótkiego okresu przeciążenia wlotu ul. Rolniczej. Problem spiętrzenia natężenia ruchu po zakończeniu zmiany można rozwiązać organizując wyjazd z parkingów rozciągnięty w czasie. Niezgodność z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. z 2003r. Nr 177, poz.1729 ze zm.) §8 pkt. 6 ppkt. 2 – nieefektywność projektowanej organizacji ruchu