Opis zadania
Park 3 Maja wraz z Parkiem im. S. Staszica tworzą jedną z turystycznych atrakcji Miasta Częstochowy. Niestety, Park 3 Maja jest uboższy o elementy służące do wypoczynku, przez co jest mniej atrakcyjny, a jego potencjał turystyczny nie jest w pełni wykorzystany.
Zadanie zakłada utworzenie altany w stylu orientalnym na terenie Parku 3 Maja wraz z nasadzeniem ozdobnych krzewów i drzew (między innymi: wiśni japońskiej, klonu japońskiego, azalii japońskiej, kamelii japońskiej i jaśminowca). W ramach prac związanych z zadaniem przewiduje się także zaprojektowanie małego ogrodu zen oraz utworzenie ławek i koszy na śmieci pasujących do stylu orientalnego.
Utworzenie altany pozwoli na lepsze wykorzystanie terenu parku w celach rekreacyjnych. Mieszkańcy, jak i turyści, będą mogli nie tylko wypocząć na świeżym powietrzu, w otoczeniu pachnących drzew i krzewów, ale także zapoznać się z kulturą Azji. Altana daje możliwość prowadzenia różnych ciekawych inicjatyw społecznych, pozwalających na lepszą integrację mieszkańców. Utworzenie Orientalnej Strefy Relaksu umożliwi organizację wydarzeń kulturalnych, nawiązujących do japońskich świąt i festiwali, między innymi: Hanami (japoński festiwal wiśni, którego data uzależniona jest od kwitnienia wiśniowych drzew), Kodomo no hi (japoński dzień dziecka, który przypada 5 maja) lub Tanabata (japońskie święto gwizd, odbywające się 7 lipca). Stworzenie miejsca związanego z kulturą azjatycką przyciągnąć może nie tylko grono miłośników Azji,a także placówki oświatowe i stowarzyszenia pragnące organizować wydarzenia kulturowo-edukacyjne dla dzieci. Zamontowanie lampionów solarnych na altanie doda jej uroku, który już po zmroku zapewni dodatkową atmosferę, zachęcającą do relaksu i odpoczynku od codziennych obowiązków.
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Zadanie otrzymało negatywną ocenę konserwatora zabytków. W opinii konserwatora zabytków wprowadzenie altany w stylu orientalnym na terenie zabytkowych parków podjasnogórskich nie znajduje uzasadnienia konserwatorskiego. Parki podjasnogórskie objęte zostały rewaloryzacją w 2005, której celem m.in. było uczytelnienie i przywrócenie historycznych założeń parku. Szczególną wartość założenia stanowi oryginał kompozycji, autentyczność, poszanowanie pierwotnej substancji oraz założony układ przestrzenny wnętrz parkowych. Przedstawione rozwiązania stanowiłyby daleko idącą "kreację" nie odpowiadającą stylowi i "duchowi miejsca".