Opis zadania
Celem projektu jest zamknięcie dla ruchu samochodowego tych fragmentów ul. Bialskiej (Alei Brzozowej), które nie są niezbędne do dojazdów do domów mieszkalnych, tj. odcinków Wrocławska-Bialska 140 i Oławska-Mazowiecka oraz postawienie dodatkowych słupków na wysokości Bialskiej 159 (celem podzielenia dostępnego dla aut odcinka Mazowiecka-Małopolska na dwie połowy) i słupków na wysokości Bialskiej 168 (celem podzielenia dostępnego dla aut odcinka Małopolska-Nyska na dwie połowy).
Słupki mają zostać ustawione w takim rozstępie, by nie blokować możliwości przejazdu rowerom, wózkom dziecięcym i wózkom inwalidzkim, a jednocześnie uniemożliwiać przejazd samochodów.
Po zrealizowaniu inwestycji samochody (w tym służb ratunkowych) będą mogły bez problemu dojechać do każdego bloku i domu jednorodzinnego, który ma wjazd przez ul. Bialską, ale jednocześnie uniemożliwią przejazd tranzytowy, czyli wzdłuż całej ulicy. Nie ma potrzeby, by osoba mieszkająca na końcu Alei Brzozowej jechała nią przez całą jej długość - do tego powinny służyć okoliczne ulice.
Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcęLp. | Opis działania (proszę podać działania niezbędne do wykonania zadania) | Łączny koszt |
---|
1 | Montaż słupków - 7 miejsc po 4 słupki (cena materiałów bez robocizny) | 7 000 zł |
Zadanie nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Zarządca ruchu Wydział Inżynierii Miejskiej i Kontroli Urzędu Miasta Częstochowy podjął decyzję rozpatrując wniosek negatywnie:
„Wskazany obszar wymaga gruntownej analizy. Do realizacji projektu potrzeba choćby wyremontowania (wykonania nawierzchni asfaltowej) odcinka ul. Małopolskiej od ul. Łódzkiej do ul. Bialskiej. Ponadto zamkniecie ul. Bialskiej od ul. Wrocławskiej w kierunku ul. Małopolskiej ujęte jest w planach przebudowy II Etap ul. Obrońców Westerplatte.”