Lokalizacja
Aleja Wyzwolenia, Fieldorfa-Nila, Sosabowskiego, Kukuczki
Opis zadania
Projekt ten ma na celu skomunikowanie osiedli mieszkaniowych położonych w okolicach ulicy Kukuczki, Sosabowskiego i Fieldorfa-Nila linią tramwajową łącząc tym samym większy obszar osiedlowy w dzielnicy Północ, co pozwoliłoby na wydłużenie kursów linii nr 1, 2 i 3 z pętli Fieldorfa-Nila na Kukuczki przez ulicę Sosabowskiego i zwiększenie dostępności usługi przewozów pasażerów tramwajami w dzielnicy Północ.
Pętla Kukuczki musi posiadać dodatkowy tor odstawczy aby była możliwość ominięcia stojącego pojazdu szynowego (tramwaju lub pojazdu technicznego jak np: odśnieżarki).
W dodatku w ramach tej inwestycji należy zrealizować budowę krótkiego odcinka linii tramwajowej od skrzyżowania z Fieldorfa-Nila wzdłuż Alei Wyzwolenia do skrzyżowania w kształcie litery T z ulicą Kukuczki. Odcinek ten stanowiłby krótszą trasę dla pasażerów podróżujących na pętlę Kukuczki oraz w okolice ulic Witosa i Pużaka mogącym przy tym zapewnić powstanie dodatkowych linii z ominięciem ulicy Sosabowskiego i Fieldorfa-Nila w przypadku pasażerów, którzy tam nie zamierzają podróżować, co skróci ich czas podróży na dodatkowych liniach, które funkcjonowałby na podobnej zasadzie co linie 1, 2 i 3 lub inne (w przypadku wprowadzenia nowych linii przez organizatora tramwajowego transportu publicznego - MPK Częstochowa) z tym, że miałby dodatkową literę oznaczającą przejazd skrótem przez krótki odcinek (np nazywając roboczo: 1S, 2S, 3S itp).
Cała linia tramwajowa, łącznie z krótkim odcinkiem biegnącym wzdłuż Alei Wyzwolenia posiadałby sześć przystanków pasażerskich oraz jeden końcowy przy węźle Kukuczki. Ich potencjalne lokalizacje są zaznaczone na mapie.
Uwaga: Mapa przedstawia uproszczony przebieg trasy tramwajowej i przystanków tramwajowych.
Realizacja niniejszej inwestycji nie wpłynęłaby na utrudnienia w ruchu tramwajowym, gdyż do jej budowy można użyć łącznik ze ślepym torem, który został wybudowany podczas przebudowy pętli Fieldorfa-Nila kilka lat temu, dzięki czemu nie ma potrzeby budowy rozjazdu z istniejącą siecią tramwajową, co tym samym zmniejszy koszty inwestycji.
Zadanie nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Zadanie ze względów technicznych i ekonomicznych nie jest to możliwe do wykonania w ciągu roku. Prace projektowe np. Program Funkcjonalno Użytkowy to ok. 1 roku oraz przeprowadzenie procedury przetargowej i wybór wykonawcy w procedurze projektuj i buduj to ok. 6 miesięcy. Minimalny okres realizacji ( 3 km torowiska dwutorowego , lub częściowo np. do Kukuczki jednotorowego, to okres 2 lat.) Koszty takiego przedsięwzięcia szacuje się na ok. 300 000 000 zł.