Lokalizacja
ul.Dekabrystów - odcinek od ul.Kilińskiego do przejazdu rowerowego przez ul.Dekabrystów
Opis zadania
Budżet obywatelski (czy to w kategoriach ogólnych czy w samej kategorii: infrastruktura rowerowa) można potraktować jako swoistą "listę życzeń" i zgłosić doń projektów co niemiara, papier (a raczej "system" BO) przyjmie (?) wszystko - ale cóż z tego skoro zgłoszenia zgłoszeniami ale finalnie liczy się szansa na realizację zadania.
Pomysłów dotyczących infrastruktury rowerowej mógłbym zgłosić kilka (albo i kilkanaście) ale z doświadczenia wiem, że im więcej zgłoszonych projektów tym bardziej głosy rowerzystów się rozkładają/rozpraszają i zazwyczaj żadne zadanie nie zostaje wybrane do realizacji tzn. finalnie rowerzyści nic nie "zyskują" (jakieś "drobniejsze" projekty, typu obniżenie krawężników czy poprawa bezpieczeństwa, nieraz przechodzą ale już projekty "średnie", dotyczące modernizacji starych,"z kostki na asfalt", ścieżek rowerowych bądź budowy zupełnie nowych odcinków - takie zadania rzadko zdobywają wystarczającą ilość punktów.
W zeszłorocznej edycji BO w głosowaniu ogólnomiejskim były tylko dwa projekty "rowerowe":
- jeden w kategorii "Infrastruktura drogowa" - zadanie nr. 30 "Remont chodnika budowa ścieżki rowerowej Jana Pawła II" który w głosowaniu zajął 27 miejsce (1965 pkt) oraz
- drugi projekt w kategorii "Infrastruktura rowerowa" - zadanie nr 7 "Modernizacja ścieżki rowerowej przy ul.Jagiellońskiej na odcinku: przejazd przy MAKRO - wjazd na wiadukt nad ul.Bór" w głosowaniu miejsce 30 (1744 pkt).
Widać,że głosy rozłożyły się prawie po równo (przy czym drugi projekt był prawie 3-krotnie tańszy.Odpowiednia "wielkość/rozmach" zgłaszanego projektu a co za tym idzie jego koszt w mojej opinii również mają znaczenie,uważam że bardziej realne szanse mają projekty "średnie" tzn.w granicach do 250-300 tyś zł.
Swoją drogą nie do końca rozumiem zgłaszanie do BO projektów dotyczących ścieżek/ciągów pieszo-rowerowych, które zostały zapowiedziane do realizacji (w ramach prowadzonej polityki "rowerowej") przez Miasto - patrz: inicjatywa CzęstoRowerowa https://www.czestochowa.pl/laczymy-rowerowe-szlaki ; pod artykułem na dole strony jest do pobrania plik pdf gdzie na liście projektów
pod nr 8 widnieje pozycja "Modernizacja infrastruktury rowerowej wzdłuż Al.Jana Pawła II (od Rynku Wieluńskiego do ul.Popiełuszki przy tzw.Trójkącie)".
Bardzo fajnie gdyby powstał (bo chyba powstanie?) tam nowy bezpieczny & komfortowy ciąg pieszo-rowerowy - z pewnością jest potrzebny i jak najbardziej jestem ZA! - ale skoro został on niejako zapowiedziany do realizacji to ja już bym takiego zadania do BO nie zgłaszał, w mojej opinii w ramach BO rowerzyści powinni jednak "zyskiwać" jakieś "bonusowe/dodatkowe" (realizowane poza polityką rowerową Miasta) odcinki infrastruktury rowerowej. W tej edycji (jak w poprzedniej) zgłaszam dwa projekty dot. infrastruktury rowerowej: jeden ogólnomiejski i jeden dzielnicowy.
Opis zadania: projekt dotyczy modernizacji i dostosowania do "obecnych standardów" ciągu pieszo-rowerowego na ul.Dekabrystów (z kostki brukowej na komfortowy standard "płyty chodnikowe & asfalt") odcinek od ul.Kilińskiego do przejazdu rowerowego przez ul.Dekabrystów oraz obniżenia krawężników na tymże przejeździe.Na ciągu pieszo-rowerowym w tym miejscu jest spora "trawiasta wysepka/dziura", chodnik i ścieżka w tym miejscu się rozchodzą.Nowy,spójny i szerszy, ciąg pieszo-rowerowy podniesie komfort, przyjemność, bezpieczeństwo dla pieszych & rowerzystów a obniżone krawężniki na przejeździe dodatkowo spotęgują pozytywne wrażenia z jazdy tym odcinkiem ;D
Status zadania
Zweryfikowany pozytywnie