Opis zadania
W ramach składanego zadania Szkoła Podstawowa nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie chce utworzyć sześć pracowni multimedialnych, które powstaną dzięki zakupowi nowoczesnych monitorów interaktywnych i laptopów oraz wirtualną pracownię wieloprzedmiotową VR. Będą to miejsca, w których zaangażujemy uczniów w kreatywne i ekscytujące nauczanie. Otworzymy przed nimi drzwi do nieograniczonych możliwości edukacyjnych.
Pracownia VR to nowatorskie podejście do nauczania z wykorzystaniem okularów do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Wizualizacje miejsc w trybie 360°, trójwymiarowe obiekty i złożone struktury na wyciągnięcie ręki to wszystko przenosi lekcje w zupełnie inny wymiar. Uczniowie będą mogli eksplorować historię, przyrodę, nauki ścisłe czy nawet kosmos, stając się bezpośrednimi uczestnikami wydarzeń i doświadczając ich na własnej skórze. Po założeniu na głowę gogli VR uczniowie nie tylko otrzymają możliwość znalezienia się w miejscach niedostępnych, ale przede wszystkim znacznie skuteczniej zapamiętają przekazywane im treści.
Nasza pracownia VR będzie wyposażona w 20 stanowisk dla uczniów wyposażonych w okulary i kostki VR, stanowisko nauczyciela wyposażone w laptopa oraz pakiet oprogramowań zawierający dostęp do modułów przedmiotowych ze stale rozbudowującymi się treściami. Wszystkie treści będą wyświetlane jednocześnie i przekazywane z poziomu nauczyciela na okulary VR wykorzystywane przez uczniów. Pozwoli to nauczycielowi na pełną kontrolę nad realizowanymi zadaniami i spowoduje, że uczniowie z zaangażowaniem będą koncentrować się na każdym zadaniu.
Oprócz mebli (stolików i krzeseł uczniowskich, biurka i fotela nauczyciela, komód i szaf) dodatkowym elementem naszej pracowni jest podest sceniczny, który umożliwi uczniom prezentowanie swoich osiągnięć podczas wystąpień publicznych czy teatralnych przedstawień. To idealne miejsce do rozwijania umiejętności komunikacyjnych, budowania pewności siebie i kreatywności.
W naszych pracowniach nauczyciel będzie mógł decydować, jakie metody zastosuje w swojej pracy dydaktycznej, mając na uwadze przedmiot, wiek ucznia, jego możliwości oraz indywidualne potrzeby (np. dostosowanie dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego). Nauczyciel będzie mógł personalizować materiały i dostosowywać tempo nauczania do indywidualnych potrzeb uczniów.
Realizacja zadania jest uzasadnioną potrzebą społeczną. Podjęcie realizacji zadania wynika z głosów płynących od uczniów i rodziców (mieszkańców) dzielnicy Wyczerpy - Aniołów. Z naszych pracowni będą korzystali nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale także uczniowie ze szkół dzielnicy Wyczerpy - Aniołów: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4, Szkoła Podstawowa nr 25 im. Stanisława Staszica, Miejskie Przedszkole nr 25 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka. W dzisiejszym świecie nowoczesne technologie oparte na multimediach i wirtualnej rzeczywistości mają zastosowanie w wielu dziedzinach życia np. w medycynie, przemyśle, architekturze, marketingu, lotnictwie, rozrywce itp. i pozwalają kształcić specjalistów. Wprowadzenie technologii przyszłości do edukacji na poziomie przedszkolnym i szkolnym nie tylko ułatwi uczniom przyswajanie wiedzy i uatrakcyjni naukę ale przede wszystkim zapewni im lepsze perspektywy życiowe poprzez znalezienie dobrej pracy w dowolnym miejscu na świecie.