Opis zadania
Zdrowie psychiczne stanowi element naszego zdrowia i dobrostanu. Pozwala nam zrozumieć nasze umiejętności, radzić sobie w codziennym życiu, angażować się w działania naszej społeczności, budować relacje i kształtować świat, w którym żyjemy. Może ono wahać się od bardzo dobrego samopoczucia, aż do przygnębienia. Zdrowie psychiczne kojarzy nam się przede wszystkim z równowagą emocjonalną i umysłową, która umożliwia radzenie sobie ze stresem oraz trudnościami życiowymi. To także zdolność do utrzymywania satysfakcjonujących relacji społecznych, poczucie własnej wartości oraz zdolność skupienia uwagi i skutecznego działania. Aby osiągnąć ogólny dobrostan, warto wprowadzić do swojego życia pewne zmiany i nawyki. Przede wszystkim należy mieć na uwadze zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną i odpowiednią ilość snu. Ważne jest również, aby znaleźć sposób na radzenie sobie ze stresem i poszerzać własne zainteresowania. Ponad jedna na sześć osób w krajach UE (17,3%) zmaga się problemem psychicznym. W Polsce kształtuje się to na podobnym poziomie. Dlatego też projekt ten skierowany jest do dorosłych osób po przebyciu kryzysów psychicznych. W związku z dużym zapotrzebowaniem na aktywizację osób z problemami psychicznym a ograniczoną ofertą miejską proponuję organizację zajęć stałych, które obejmowałyby te osoby oraz ich rodziny. Dla osób zainteresowanych rekreacją, proponuję zajęcia obejmujące jogę oraz nordic walking, lubiącym artystyczne formy wyrazu zorganizowanie warsztatów z różnych dziedzin artystycznych - 10 spotkań . Dodatkowo wprowadzone zostaną zajęcia teatralne, podczas których osoby zainteresowane będą mogły przygotować od początku przedstawienie teatralne wraz z dekoracja, rekwizytami i strojami. W ramach zajęć warsztatowych odbędzie się plener fotograficzny. Dodatkowo, odbędą się 3 spotkania ze znanymi osobami, które poprzez swoją historię życia będą mogły zmotywować słuchaczy do procesu zdrowienia oraz 2 koncerty symfoniczne. Badania naukowe wskazują, że każda forma aktywności fizycznej i rozwijanie zainteresowań oraz nauka nowych umiejętności wpływa na poprawę dobrostanu psychicznego.
Dla rodzin utworzona zostanie grupa wsparcia i wzajemnej pomocy, aby bliscy mogli się spotkać i wymienić doświadczeniami, sposobami radzenia sobie w opiece nad osobami z zaburzeniami psychicznymi. W aktywizacji zawodowej pomoże doradca zawodowy. Będzie można umówić się również z psychodietetykiem w przypadku problemów z odżywianiem.
Projekt realizować powinna wyspecjalizowana kadra, która na co dzień zajmuje się problemami osób i ich rodzin oraz ma doświadczenie w tej dziedzinie. W związku z ograniczoną ilością miejsc na zajęcia obowiązywać będą zapisy.
Nasza propozycja:
zajęcia rekreacyjne joga i nordic walking 1 raz w tygodniu,
warsztaty artystyczne 10 spotkań; 1 plener fotograficzny; zajęcia teatralne 1 raz w tygodniu,
3 spotkania motywujące i 2 koncerty symfoniczne,
grupa wsparcia dla rodzin pacjentów 1 raz w tygodniu,
doradca zawodowy i psychodietetyk 4 godziny w miesiącu,
inne koszty / reklama, środki czystości, poczęstunek, obsługa księgowa i inne/.