Opis zadania
Zadanie odpowiada na potrzeby dzieci, w tym osób z niepełnosprawnością w zakresie poprawy ich sytuacji zdrowotnej oraz kondycji fizycznej. Zauważalny jest deficyt nieodpłatnych pozaszkolnych zajęć sportowych zarówno dla dzieci sprawnych, jak i dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Projekt zakłada realizację takich zajęć w dwóch grupach po 20 osób dla dzieci w wieku szkolnym, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów. Zajęcia będą prowadzone raz w tygodniu w sali gimnastycznej Domu Pomocy Społecznej ul. Kontkiewicza 2 w Częstochowie. Każde spotkanie będzie trwało 1,5 godziny. Zakłada się zorganizowanie w sumie 90 spotkań, po 45 dla każdej z grup. Klimatyzowana sala gimnastyczna znajdująca się wraz z zapleczem na parterze budynku DPS w kompleksie fizjoterapii, jest w pełni przystosowana do organizacji tego typu aktywności, jak również do korzystania z niej przez osoby ze specjalnymi potrzebami. Dodatkowym ułatwieniem dla uczestników jest osobne wejście do w/w kompleksu, bezpośrednio z zewnątrz. Koordynator zadba o promocję zadania, przygotowanie niezbędnej dokumentacji projektowej (listy obecności, dokumentacja fotograficzna, comiesięczne sprawozdania). Dom Pomocy Społecznej nieodpłatnie użyczy salę wraz z zapleczem w celu realizacji niniejszego zadania.
DPS zapewnia dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami:
- w zakresie dostępności architektonicznej: lokal, w którym będzie się odbywać zadanie jest w pełni dostosowany do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami: znajduje się na parterze, jest jednopoziomowy, nie ma żadnych barier architektonicznych - poziomych i pionowych (progi, schody itp.), toaleta jest również dostosowana. Nieopodal znajduje się przystanek autobusowy.
- w zakresie dostępności informacyjno-komunikacyjnej:
DPS posiada stronę internetową w pełni dostosowaną do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.
- w zakresie doboru odpowiedniej kadry:
Specjaliści prowadzący część merytoryczną i osoby obsługujące zadanie współpracują z Domem Pomocy Społecznej ul. Kontkiewicza 2 w Częstochowie. Posiadają bogate doświadczenie w realizowaniu różnorodnych zadań, których część była kierowana do osób z niepełnosprawnością. Są więc bardzo dobrze przygotowani do realizacji niniejszego zadania, z którego mogą skorzystać także osoby ze szczególnymi potrzebami. Zajęcia zostaną tak przygotowane, aby nie stanowiły żadnej przeszkody, czy dyskomfortu dla jakiegokolwiek uczestnika. Trenerzy zadbają o wprowadzenie podczas zajęć ćwiczeń, mających na celu ogólną poprawę kondycji fizycznej dzieci w zakresie: koordynacji, mobilności poszczególnych stawów, wzrostu siły, wydolności, wytrzymałości, a także w zakresie poprawy zdrowia psychicznego. Wysiłek bowiem stymuluje i uwalnia hormony szczęścia. Zajęcia mają na celu utrzymanie aktywnego trybu życia, który bezpośrednio wpływa na jakość zdrowia, będą alternatywą wobec siedzącego trybu życia, uzależnienia od telefonu komórkowego, gier komputerowych. Jest to także forma integracji społecznej, budowania charakteru, nabywania umiejętności radzenia sobie ze stresem, trudnościami, a także pracy zespołowej. Ze względu na integracyjną formę zajęć, każdą grupę będzie prowadziło dwóch trenerów oraz jeden psycholog, który pomoże mobilizować szczególnie osoby z niepełnosprawnością intelektualną do realizacji ćwiczeń podczas treningów. Osoba ta będzie również pomagać rodzicom, rozmawiając z nimi o formach kontynuowania odpowiedniego wsparcia swoich dzieci poza treningami.