Lokalizacja
Skrzyżowanie ulicy Kilińskiego z aleją Jana Pawła II - zachodnia część skrzyżowania
Opis zadania
Projekt ma na celu stworzenia bezpiecznego przejazdu rowerowego wzdłuż zachodniej części ulicy Kilińskiego. Przejeżdżający tam dzisiaj rowerzyści muszą trzykrotnie stać na czerwonym świetle, robiąc tzw. "c", aby bezpiecznie i zgodnie z przepisami dostać się na drugą stronę. Dodatkowo projekt poprawiłby bezpieczeństwo pieszych na chodniku po wschodniej części ulicy Kilińskiego od ulicy Jasnogórskiej do Zbierskiego - rowerzyści chętniej korzystaliby z nowo utworzonego przejazdu rowerowego, a co za tym idzie dróg rowerowych.
Zadnie polega lekkiej modernizacji tamtego skrzyżowania, ustawienia znaków oraz sygnalizatorów (najlepiej bez guzikowych) oraz wymalowania przejazdu rowerowego.
Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcęLp. | Opis działania (proszę podać działania niezbędne do wykonania zadania) | Łączny koszt |
---|
1 | Budowa przejazdu rowerowego wraz z infrastrukturą drogową | |
Zadanie nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Opiniujemy negatywnie przedmiotowy wniosek.
Niezgodność z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. z 2003r. Nr 177, poz.1729 ze zm.).§8 pkt. 6 ppkt. 2 – nieefektywność projektowanej organizacji ruchu.
Skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. Kilińskiego już obecnie jest bardzo mocno obciążone ruchem kołowym. Wyznaczenie dodatkowego przejazdu rowerowego przez zachodni wlot i wylot al. Jana Pawła II przy skrzyżowaniu z ul. Kilińskiego spowodowałoby konieczność wprowadzenia dodatkowej fazy ruchu w programie sygnalizacji świetlnej. Skutkowałoby to wydłużeniem cyklu sygnalizacji i utratą przepustowości skrzyżowania, zwłaszcza w godzinach szczytu komunikacyjnego. Ponadto znacznie pogorszyłyby się parametry koordynacji, czyli nastąpiłaby utrata płynności ruchu na ciągu al. Jana Pawła II. Na tym polega nieefektywność proponowanej organizacji ruchu w rozumieniu całościowym, obejmującym wszystkich użytkowników ruchu drogowego.