Lokalizacja
Częstochowa, Śląska 11/13
Opis zadania
Ten gatunek ptaka można spotkać niemal na całym świecie. W Europie wysiaduje swoje jaja niemal wszędzie, poza kilkoma wyjątkami. Sokół wędrowny (łac. falcoperegrinus) Jest uważany za naprawdę szybkiego lotnika. Populacja europejska wymarła niemal w całości z powodu wszelkiego rodzaju substancji chemicznych uwalnianych do środowiska i ingerencji człowieka w obszary siedliskowe sokoła itp. Jednak dzięki zarządzaniu ochroną przyrody populacja ta mogła się nieco odrodzić, ale w dalszym ciągu jest uważana za zagrożoną. Nadzwyczajne i zarazem fascynujące są miejsca, w których gatunek ten wysiaduje swoje jaja w Europie. I tak np. w Europie Środkowej i Południowej wysiaduje on jaja wyłącznie na skałach i budynkach.
Rozmieszczanie sztucznego wyposażenia lęgowego - kwatera dla sokoła opracowana w oparciu o wieloletnie próby i wiedzę na temat jego biologicznych potrzeb lęgowych. Charakteryzuje się m.in.: obszernym, zabezpieczonym przed spadnięciem stanowiskiem lęgowym, stabilnym, solidnym gniazdem niewymagającym konserwacji.
Opcjonalnym wyposażeniem mogłaby być kamera w tym gnieździe, ale to już drugorzędna kwestia (którą w tej chwili możemy sobie odpuścić).
Wydaje mi się, że budynek Urzędu Miasta w Częstochowie mógłby sobie poradzić z tego typu infrastrukturą, bliskość parku oraz śródmiejskich gołębi jest w tym wypadku dużym atutem
Zadanie nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Sokół wędrowny (Falco peregrinus) to ptak drapieżny, który był na skraju wyginięcia w wielu częściach świata w drugiej połowie XX wieku, głównie z powodu stosowania pestycydu DDT. Dzięki różnorodnym działaniom ochronnym udało się jednak znacząco zwiększyć jego populację. Wielu naukowców i instytucji zajmujących się ochroną przyrody zaangażowało się w programy hodowli sokoła wędrownego w niewoli, a następnie reintrodukcji młodych ptaków do środowiska naturalnego. Warto zaznaczyć, że historyczna populacja sokoła wędrownego w Polsce gnieździła się niemal wyłącznie na drzewach. Wybudowanie sztucznego gniazda dla sokoła wędrownego jest ważnym krokiem, ale samo w sobie nie wystarczy, aby zapewnić trwały wzrost populacji tego gatunku. Należy również zaznaczyć, że lokalizacja sztucznych gniazd dla sokoła wędrownego jest kluczowa dla ich skuteczności. Wybór odpowiedniego miejsca powinien uwzględniać kilka istotnych czynników, które zapewnią ptakom bezpieczne i dogodne warunki do gniazdowania. Sokoły wędrowne preferują gniazdowanie na wysokich strukturach, które zapewniają im dobrą widoczność i bezpieczeństwo. Są to głównie:
- Wieże telekomunikacyjne,anteny, kominy zakładów przemysłowych.
- Wieżowce i bardzo wysokie budynki w miastach.
- Mosty i wiadukty.
- Skały i klifowe wybrzeża w naturalnym środowisku.
Miejsca gniazdowania powinny być zlokalizowane z dala od źródeł ciągłego hałasu i innych zakłóceń, które mogą stresować ptaki i zakłócać ich gniazdowanie. Powinny to być obszary o minimalnym ruchu ludzi i pojazdów. Struktura, na której zamontowane jest gniazdo, powinna być stabilna i trwała. Musi być odporna na warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, deszcz i śnieg, aby zapewnić ptakom bezpieczne środowisko lęgowe. Lokalizacja powinna umożliwiać regularny monitoring i ewentualne prace konserwacyjne gniazd, takie jak ich czyszczenie czy naprawy. Jednocześnie dostęp do gniazda powinien być kontrolowany, aby nie naruszać spokoju ptaków.
Z uwagi na powyższe argumenty uważamy realizację przedmiotowego zadania za niezasadne.