Lokalizacja
ul. Okrzei (od ul. Lenartowicza do Al. Wojska Polskiego)
Opis zadania
Zadanie polega na wyznaczeniu pasa ruchu dla rowerów pod prąd na (nowym) jednokierunkowym fragmencie ul. Okrzei (od ul. Lenartowicza do Al. Wojska Polskiego), tak, aby umożliwić rowerzystom wjechanie na trasę rowerową wzdłuż DK91. Na końcu kontrapasa rowerowego należy ustawić znak nakazu skrętu w prawo oraz odpowiednio wyprofilować ten skręt. Na omawianym fragmencie nie występuje żadna kolizja z innymi uczestnikami ruchu. Umożliwi to legalny i bezpieczny wjazd rowerem na nową i godną pochwały trasę rowerową wzdłuż DK91, a także da możliwość skorzystania z kładki pieszo-rowerowej znajdującej się w pobliżu tego miejsca. Inwestycja powinna być jak najbardziej przyjazna dla mieszkańców i przeprowadzona w kompleksowy sposób, a prawdopodobnie ten fragment zostanie zakreskowany i wyłączony z użytku.
Oczywiście w ramach zadania należy zadbać o właściwe oznakowanie pionowe.
Możliwym rozwiązaniem jest również zastosowanie jedynie kontraruchu rowerowego bez wyznaczania pasa do ruchu rowerowego pod prąd, ale jest miejsce na kontrapas i w moim odczuciu byłoby znacznie bezpieczniej, gdyby to był kontrapas.
Tego typu rozwiązania są z powodzeniem praktykowane np. w Krakowie, gdzie nie powodują żadnych niebezpieczeństw w Ruchu Drogowym.
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Opiniujemy negatywnie przedmiotowy wniosek.
Niezgodność z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem §8 pkt 5 ppkt. 1) – projektowana organizacja ruchu zagraża bezpieczeństwu ruchu.
Wprowadzenie „kontrapasa” rowerowego na ul. Okrzei dotyczy głównie wykonywania oznakowania poziomego, które nawet przy zastosowaniu tworzywa chemoutwardzalnego wymaga przynajmniej jednokrotnego odnowienia (dla zachowania wymaganych parametrów technicznych). Koszty utrzymania projektu przekraczają w kolejnych pięciu latach łącznie 30% wartości zgłaszanego zadania. Jednocześnie wykonanie „kontraruchu” nie zapewnia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego oraz nie gwarantuje zapewnienia odpowiedniej widoczności rowerzysty przez kierującego samochodem.