Lokalizacja
ul. Wały Dwernickiego - mieszana infrastruktura rowerowa (która niejednoznacznie wiadomo, gdzie się kończy)
Opis zadania
Dostosowanie do przepisów prawa ciągu pieszo-rowerowego na ul. Wały Dwernickiego lub proponowana likwidacja tej infrastruktury rowerowej, która przypomina zwyczajny chodnik. Za likwidacją szczególnie przemawia fakt, iż na wysokości przejścia dla pieszych przez tory (przed przebudową Warszawskiej także przejazd drogowo-kolejowy) szerokość pozostawia BARDZO WIELE do życzenia - jest niebezpiecznie, bo jest zbyt wąsko. Za usunięciem tego "tworu" (ciągu pieszo-rowerowego) jako rowerowe jest również to, że Częstochowa MA DUŻO DOBREJ INFRASTRUKTURY i nie warto psuć statystyki jakości - moim zdaniem ul. Wały Dwernickiego to jedna z najgorszych, jak nie najgorsza infrastruktura rowerowa w mieście - czemu rowerowa? bo stoi znak nakazu i wg przepisów prawa należy z niego korzystać.
Po zeszłorocznej edycji BO i propozycji likwidacji zostało zapowiedziane poprawienie i dostosowanie do przepisów tegoż tworu, a skończyło się to na ustawieniu 1 znaku nakazu. Dlaczego nie pojawił się znak końca drogi dla rowerów - obecnie nie wiemy i nie jest jasne, gdzie ona się kończy - nie jest jasne także z tego względu, że wygląda jak zwykły chodnik.
W dodatku na wspomnianej ul. Wały Dwernickiego NIE MA ANI JEDNEGO piktogramu pieszego czy rowerzysty.
Nie ma również ciągłości - o ile w Częstochowie chyba nie ma sytuacji brakujących przejazdów rowerowych, to tam niestety nie ma przejazdów rowerowych, a znaki nakazu stoją.
Kolejna kwestia jest taka, że piesi zyskają bezpieczniejszą przestrzeń, a jeśli Wały Dwernickiego zostaną dostosowane do przepisów prawa, to logiczną i jasną sytuację pod względem oznakowania pionowego i poziomego.
Jest jeden cel. by było tam WYGODNIEJ, BEZPIECZNIEJ dla wszystkich niechronionych uczestników Ruchu Drogowego.
Główne pytanie: gdzie dokładnie zaczyna / kończy się infrastruktura rowerowa na ul. Wały Dwernickiego, jeśli patrzymy od strony trasy DK91. Ja wiem, gdzie obecnie jestem zobowiązany wjechać na ciąg pieszo-rowerowy, ale ja na to pytanie nie umiem odpowiedzieć jednoznacznie, jak jest - bo według oznakowania gdzie indziej się zaczyna, a nigdzie się nie kończy.
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Opiniujemy negatywnie przedmiotowy wniosek.
Niezgodność z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. z 2003r. Nr 177, poz.1729 ze zm.).§8 pkt 5 ppkt. 1) – projektowana organizacja ruchu zagraża bezpieczeństwu ruchu.
Przedmiotowy ciąg pieszo-rowerowy został utworzony z chodnika, który w zdecydowanej większości ma szerokość 2,5 m. Przepisy dopuszczają w trudnych warunkach utworzenie takiego ciągu pieszo-rowerowego. Stanowi on bezpieczne dla rowerzysty połączenie ulicy Fieldorfa-Nila ze ścieżkami Lasku Aniołowskiego. Negatywnie oceniamy likwidację infrastruktury rowerowej na ul. Wałach Dwernickiego.Wyrażamy pozytywną opinie, jedynie w kwestii uporządkowania i prawidłowego oznakowania, do czego konieczny będzie opracowany projekt zmiany organizacji ruchu, którego realizacja nastąpi z bieżącego utrzymania Miejskiego Zarządu Dróg.