Opis zadania
Każdy organizm na świecie jesteś bezwarunkowo i nierozerwalnie związany z wszystkimi procesami zachodzącymi w przyrodzie. Rozwój miast i idący za tym bardzo szybki rozwój technologiczny doprowadził do sytuacji, że wydaje się nam, iż nie mamy nic wspólnego z przyrodą i jesteśmy istotami wyższymi, które poradzą sobie bez roślin i całego świata ożywionego. Jeżeli choćby w najmniejszym stopniu każdy z nas nie uświadomi sobie, jak wielką rolę w naszym życiu odgrywa bioróżnorodność, to wkrótce (tak jak to miało miejsce już wielokrotnie w historii) czeka nas masowe wymieranie gatunków.
Łąka kwietna to synonim bioróżnorodności - to zróżnicowanie życie na wszelkich poziomach jego organizacji. Obejmuje zróżnicowanie genów, gatunków oraz ekosystemów. Ta krótka definicja bardzo trafnie i celnie oddaje sens i potrzebę bioróżnorodności i zgodnie nią, aby uzyskać w życiu przyrodniczym bioróżnorodność potrzebne jest jego zróżnicowanie w poszczególnych ekosystemach takich jak łąka czy las. Niezbędna w tym przypadku jest gęsto usiana sieć tego typu środowisk. Wszyscy powinniśmy być żywo zainteresowani, aby w naszej mocno zurbanizowanej przestrzeni, zadbać o to, by znalazło się wystarczająco dużo takich miejsc odpowiedniej wielkości. Dlaczego? Każdy z was zapewne słyszał o zespole masowego ginięcia pszczoły miodnej . Okazuje się jednak, że nie dotyczy to tylko pszczoły miodnej, ale większości owadów zapylających takich jak trzmiele, motyle, pszczoły samotnice itd.
Ze względu na degradację środowiska naturalnego musimy podjąć wysiłek utworzenia dostatecznie gęstej sieci wysp środowiskowych, które będą namiastką tych naturalnych. Jak możemy to zrobić? Poprzez zakładanie łąk kwietnych, wysiew dzikich kwiatów (mało wymagających, zróżnicowanych gatunkowo, wiążących azot z powietrza), które przy odpowiednio małym lub zupełnym braku ingerencji ze strony człowieka zaczną kolonizować się nawzajem. Rośliny te przyczynią się do zwiększenia bioróżnorodności i będą stanowiły azyl dla coraz większej i bardziej różnorodnej grupy zapylaczy, a także innych pożytecznych owadów i mikroorganizmów glebowych.
To nie ważne, że większość z was nie zna nazw roślin, owadów i innych mikroorganizmów żyjących na łące lub w lesie. Uwierzcie mi że są nam tak samo potrzebne do życia, jak powietrze, którym oddychamy i woda, którą pijemy. Żeby te składowe równania naszego życia były w dobrej nadającej się do życia formie, musimy już dzisiaj zadbać o pozostałe jego składniki, bo wszystko jest ze sobą połączone w jednym nieskończonym gobelinie życia.
Udowodnijmy sobie i innym, oraz zróbmy wszystko co potrafimy aby wspomagać środowisko naturalne, które jest naszym wspólnym dobrem. Małymi krokami stwórzmy lepszy świat pełen małych i większych łąk kwietnych, które będą mikrokosmosem i domem dla tysięcy stworzeń i roślin, dla nas natomiast staną się one makrokosmosem zrozumienia praw rządzących przyrodą, co pozwoli nam wieść spokojne, zdrowe i zrównoważone życie zgodne z naturą!