Lokalizacja
Warszawska - wskazane miejsca
Opis zadania
Pas rowerowy z założenia jest jednokierunkowy, ale droga rowerowa już niekoniecznie. Zadanie dotyczy oznakowania zakazami wjazdu jednokierunkowych fragmentów dróg rowerowych (te, które łączą się z pasami rowerowymi). Znaki te koniecznie powinny być w wersji mini i tak, aby były widoczne dla rowerzystów - np. pod znakiem ciągu pieszo-rowerowego. W załączniku prezentuję sposób takiego rozwiązania z Gdyni. Dodatkowo też zastosowano tam oznakowanie drogi rowerowej jednokierunkowej, ale to już nie jest absolutnie konieczne, bo jeśli jedziemy pasem rowerowym jak należy, to trafimy samoistnie na jednokierunkową DDR. Nie tylko w Gdyni istnieje tego typu oznakowanie. Chodzi głównie o to, aby wyeliminować błędny wjazd na drogę rowerową i nie znaleźć się, co jest niezwykle niebezpieczne na pasie rowerowym pod prąd. Do takich sytuacji na ul. Warszawskiej już niejednokrotnie dochodziło.
Dzięki temu zwiększy się poprawa bezpieczeństwa.
Kopia, zaakceptowanego projektu z zeszłego roku - z tą różnicą, że w tym wniosku chodzi mi jedynie o dzielnicę Wyczerpy-Aniołów. Dodam, że podobne oznakowanie znalazło swoje miejsce na inwestycji DK46 - skrzyżowania z Zaciszańską, Jadwigi, Tatrzańskiej.
Zadanie nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Opiniujemy negatywnie przedmiotowy wniosek.
Niezgodność z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem - § 8 pkt. 6 ppkt. 2 – nieefektywność projektowanej organizacji ruchu.
Na ulicy Warszawskiej kierunek ruchu drogi rowerowej jest przez przeciętnego rowerzystę odczytywany bez problemu poprzez zastosowane piktogramy w odpowiednim kierunku. Obecna organizacja ruchu na ulicy Warszawskiej istnieje od wielu lat a przeoznakowywanie ciągów komunikacyjnych nie jest wskazane.