Lokalizacja
św. Barbary / św. Kingi
Opis zadania
W ostatnich dniach na ul. św. Barbary z ul. św. Kingi wykonano należycie śluzę rowerową (miejsce oczekiwania rowerzystów na czerwone światło). Proponuję w tym miejscu ustawić także trójkomorowy sygnalizator rowerowy, aby oczekiwanie na zielone światło było jeszcze bardziej wygodne - rowerzyści mieliby doskonałą widoczność na sygnalizator ze śluzy, a dodatkowo w Częstochowie pojawiłoby się pierwsze tego typu urządzenie. A jaką funkcję by miał spełniać oprócz lepszej widoczności na sygnalizator? Aby zastosowanie śluzy rowerowej z sygnalizatorem rowerowym było jeszcze bardziej efektywne, proponuję, aby zielone światło dla rowerów uruchamiało się o ok. 2-3 sekundy wcześniej niż zielone dla ruchu ogólnego, a także, aby czerwone pojawiło się na nim nieco szybciej niż czerwone dla aut - z tego względu, że rower jedzie wolniej przez skrzyżowanie i byłoby BEZPIECZNIEJ, a infrastrukturą rowerową muszą poruszać się wszyscy użytkownicy. Na św. Barbary pierwsze w mieście pasy rowerowe? pierwsze śluzy rowerowe? to czas na pierwszy sygnalizator dla rowerzystów.
Sygnalizatory rowerowe znajdują się w wielu polskich miastach. Częstochowa jest naprawdę rowerowa, więc zasługuje na takie urządzenie, które jest dozwolone prawem, więc dlaczego u nas niestosowane? Nadaje się idealnie do takich miejsc.
Dodatkowym atutem na "TAK" jest to, że ul. św. Barbary NIE JEST JUŻ DROGĄ KRAJOWĄ od 2 stycznia 2024 roku.
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Opiniujemy negatywnie przedmiotowy wniosek.
Niezgodność z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia
23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem
na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem.
Według opinii Zarządcy Drogi (Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie) sygnalizator rowerowy musiałby być objęty dodatkową grupą sygnalizacyjną. Ponieważ byłby to jedyny sygnalizator w grupie sygnalizacyjnej, to uszkodzenie np. źródła światła spowodowałoby przełączenie sygnalizacji w tryb pracy awaryjnej na całym skrzyżowaniu. Skutkowałoby to pogorszeniem niezawodności pracy sygnalizacji, a co za tym idzie, pogorszeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego.