Opis zadania
Dzieci mieszkające w pobliżu mają do najbliższej szkoły ok. 1.5-3 km.
Osoby starsze mieszkające w pobliżu ulicy Smolnej,dzięki przedłużeniu linii,miałyby łatwiejszy transport do lekarza.
Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcęLp. | Opis działania (proszę podać działania niezbędne do wykonania zadania) | Łączny koszt |
---|
1 | Budowa przystanku i zmiana kursu | 3 000 zł |
Zadanie nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Wniosek, dotyczący przedłużenia linii nr 10 i 24 i budowa pętli przy ul. Smolnej został zweryfikowany negatywnie z następujących powodów:
1. Wnioski dotyczące z komunikacji publicznej mogą dotyczyć wyłącznie projektów związanych z infrastrukturą (przystanki, zatoki, perony, wiaty itp.) i nie mogą obejmować zmian w istniejących trasach poszczególnych linii, utworzenia nowych tras/linii, połączeń, zmian w częstotliwości kursowania lub godzin odjazdów.
2. Istniejąca w pobliżu pętla Błeszno została wyremontowana w ramach zadania z Budżetu Obywatelskiego w 2018 roku. Odległość od ulicy Smolnej do tej pętli i przystanku wynosi ok. ok. 700 – 800 m., a nie jak wskazano w projekcie 1,5 – 3 km. Ponadto od skrzyżowania ulic Kusocińskiego, Smolnej i Boh. Katynia odległość do przystanku KOLEJOWA przy Alei Wojska Polskiego wynosi ok. 300 – 350 m. Takie odległości od przystanków są standardowe i podobne jak w innych dzielnicach oraz w pełni zabezpieczają potrzeby mieszkańców.
3. Ulica Bohaterów Katynia na odcinku od pętli Błeszno do ulicy Smolnej ma zły stan nawierzchni, a poza tym jest zbyt wąska, by bezpiecznie mogłyby kursować nią autobusy komunikacji miejskiej, w tym autobusy przegubowe i niskopodłogowe, obsługujące pasażerów linii nr 10 i 24. Ponadto ten fragment ulicy jest usytuowany na wzniesieniach, a przejazd przez strome podjazdy, zjazdy i łuki drogi jest na tyle utrudniony, że autobusy komunikacji miejskiej nie mogłyby obsługiwać pasażerów we właściwy i przede wszystkim bezpieczny sposób. Szczególnie jest to widoczne i uciążliwe w warunkach zimowych, kiedy po opadach śniegu, nawet po odśnieżeniu, szerokość jezdni naturalnie ulega dalszemu zawężeniu, a podjazd jest pod strome odcinki śliskich ulic jest bardzo trudny, a czasem nawet wręcz niemożliwy.