Lokalizacja
Błeszno (01) - ul. Bohaterów Katynia
Wrzosowiak (03)- ul. Władysława Orkana
Estakada (03) - Aleja Wojska Polskiego
Plac Daszyńskiego (01)- Plac Ignacego Daszyńskiego
Promenada Niemena (04) - Aleja Armii Krajowej
Kukuczki (01) - ul. Jerzego Kukuczki
Piastowska (01) - ul. Piastowska
Opis zadania
Celem inwestycji jest powstanie w dzielnicy Błeszno, Wrzosowiak, Raków, Stare Miasto, Tysiąclecie, Północ, Stradom „zielonych przystanków”, czyli wiat przystankowych na dachach, których posadzone są sukulenty lub inne rośliny odporne na niekorzystne warunki oraz odporne na niedobór wody. Ponadto wiaty otaczać będą pnącza oraz trawy ozdobne.
Głównymi zaletami „zielonych przystanków” to nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim ekologiczne. Takie przystanki powodują obniżenie temperatury oraz ograniczanie zjawiska tzw. miejskiej wyspy ciepła. Ponadto roślinności wokół wiat poprawiają jakość powietrza, zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń. Inną zaletą zielonych przystanków jest fakt, że dzięki roślinności umieszczonej na dachu wiaty nie nagrzewa się w porównaniu z tradycyjnych dachem, dzięki czemu oczekiwanie na autobus w słoneczny dzień będzie bardziej komfortowe.
Lokalizacja „Zielonych przystanków”
- Błeszno (01)
- Wrzosowiak (03)
- Estakada (03)
- Plac Daszyńskiego (01)
- Promenada Niemena (04)
- Kukuczki (01)
- Piastowska (01)
Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcęLp. | Opis działania (proszę podać działania niezbędne do wykonania zadania) | Łączny koszt |
---|
1 | Zakup oraz montaż „Zielonych przystanków” – 7 szt. | 245 000 zł |
Koszt utrzymania w kolejnych 5 latach po weryfikacji
294000
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Realizacja zadania polegająca na budowie siedmiu zielonych przystanków będzie się wiązała z wymianą istniejących wiat przystankowych na nowe, które utrzymają ciężar zieleni posadzonej na dachu. Takie pomysły są już realizowane w innych miastach np. w Białymstoku, Włocławku przez firmę zieloneprzystanki.pl. Na podstawie ich cennika, dokonano wyceny realizacji zadania jak również kosztów utrzymania obiektu. Niestety koszt utrzymania obsadzonych roślinnością wiat jest tak wysoki, że przede wszystkim z tego powodu wniosek musi zostać odrzucony. Zdaniem MZDiT roślinność na wiacie utrudniłaby utrzymanie obiektu w czystości, a w czasie pandemii ich dezynfekcję. W opinii MZDiT tego rodzaju roślinne instalacje winny być lokowane w takich miejscach, aby nie utrudniały komunikacji pieszej.