Opis zadania
Zakup nowego średniego pojazdu ratowniczo-gaśniczego zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców naszego miasta, nowy samochód zwiększy także możliwości przewozu różnego rodzaju nowego sprzętu, który nie mieści się na aktualnie posiadanym pojeździe.
Aktualnie użytkowany przez OSP Częstochowa - Błeszno pojazd marki Mercedes Atego, zostanie przekazany do innej jednostki OSP gdzie zastąpi wysłużony samochód i znacząco poprawi m.in. bezpieczeństwo strażaków biorących udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych.
Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcęLp. | Opis działania (proszę podać działania niezbędne do wykonania zadania) | Łączny koszt |
---|
1 | Zakup średniego pojazdu ratowniczo-gaśniczego | 905 476,80 zł |
Koszt utrzymania w kolejnych 5 latach po weryfikacji
Całościowe koszty utrzymania zadania są trudne do oszacowania (paliwo oraz nieprzewidziane naprawy po okresie gwarancyjnym, który dla pojazdów pożarniczych rzadko jest dłuższy niż 2-3 lata).
Można założyć, iż w zakresie ubezpieczenia, przeglądów okresowych i badań technicznych to kwota ok.5 000,00 zł.
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Realizacja zadania jest niezgodna z wprowadzonymi limitami wyposażenia opartymi na ustaleniach Prezydium Zarządu Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Powiatu Grodzkiego w Częstochowie w sprawie ilości samochodów ratowniczo – gaśniczych użytkowanych przez OSP i utrzymywanych przez Urząd Miasta Częstochowy.
Zgodnie z uchwałą nr 1/2019 z Zebrania Prezydium Zarządu Miejskiego ZOSP RP Powiatu Grodzkiego w Częstochowie z dnia 10 stycznia 2019 roku jednostki włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego mają posiadać do 3 samochodów ratowniczo-gaśniczych utrzymywanych przez Urząd Miasta Częstochowy. Jednostka OSP Błeszno posiada 3 samochody ratowniczo-gaśnicze oraz 1 zakwalifikowany jako samochód pomocniczy do przewozu osób.
Deklaracja przekazania samochodu marki Mercedes Atego, do innej potrzebującej jednostki z terenu miasta złożona przez Wnioskodawcę jest niezgodna z prawem. Wskazany przez wnioskodawcę samochód nie jest jego własnością, lecz jednostki OSP Błeszno i o ewentualnym przekazaniu samochodu zgodnie ze statutem OSP decydują jej władze. W tym przypadku deklaracja wnioskodawcy nie jest wiążąca. Nie ma także gwarancji, że inna częstochowska jednostka będzie zainteresowana przyjęciem wskazanego samochodu. Wówczas pojawi się problem z przechowywaniem nowego samochodu (jednostka ma ograniczoną ilość miejsc przygotowanych do garażowania samochodów pożarniczych).
Ponadto zgodnie z zaleceniami Zarządu Miejskiego ZOSP RP Powiatu Grodzkiego w Częstochowie pozyskiwanie nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych przez jednostki OSP miasta Częstochowy ma być realizowane w pierwszej kolejności na zasadzie kasacji wysłużonego taboru samochodowego.