Lokalizacja
ul. Jasnogórska - przy ul. Jasnogórskiej przy skrzyżowaniu z Al. Armii Krajowej / Al. Kościuszki.
Opis zadania
Zadanie polega na wstawieniu soczewek rowerów do małych sygnalizatorów znajdujących się przy ul. Jasnogórskiej przy skrzyżowaniu z Al. Armii Krajowej / Al. Kościuszki.
W ten sposób tanim kosztem możemy mieć w Częstochowie pierwsze trójkomorowe sygnalizatory rowerowe w miejscach, gdzie rowerzyści pełnoprawnie mogą korzystać z jezdni, a Centrum Częstochowy szczególnie zasługuje na to, aby być bardziej rowerowe (w dodatku na tym samym skrzyżowaniu przy Al. Kościuszki mamy śluzy rowerowe - być może w przyszłości przy ul. Jasnogórskiej, gdzie podejrzewam, że zawsze ruch rowerowy będzie odbywał się na zasadach ogólnych, zostaną również wyznaczone śluzy rowerowe na tym skrzyżowaniu).
Podobny wniosek został złożony w poprzedniej edycji BO: Nr 389: Śluzy rowerowe na ul. Jasnogórskiej z Al. Kościuszki / Armii Krajowej. Został wtedy wyceniony na znacznie większą kwotę, ponieważ obejmował również wyznaczenie śluz rowerowych.
Zadanie nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Opiniujemy negatywnie przedmiotowy wniosek.
Niezgodność z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków
i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego
i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. Nr 220 z dnia 23.12.2003 r., poz. 2181 z późn. zmianami) – soczewki sygnalizatorów rowerowych powinny mieć średnicę Ø 200 mm. Istniejące małe sygnalizatory mają średnicę Ø 100 mm.
Niezgodność z przepisami Ustawy „Obwieszczenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 marca 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem” (Dz.U. 2017 poz. 784 §8 pkt. 5 ust. 1) - projektowana organizacja ruchu zagraża za bezpieczeństwu ruchu.
Sygnalizatory rowerowy musiałby stanowić dodatkową grupą sygnalizacyjną. Ponieważ byłby to jedyny sygnalizator w grupie, to uszkodzenie źródła światła powodowałoby przełączenie sygnalizacji w tryb pracy awaryjnej na całym skrzyżowaniu. Skutkowałoby to pogorszeniem niezawodności pracy sygnalizacji, a co za tym idzie, pogorszeniem bezpieczeństwa ruchu.