Lokalizacja
skrzyżowanie II Al. NMP z Al. Wolności
Opis zadania
Zadanie polega na umożliwieniu rowerzystom wygodnej i bezpiecznej możliwości skrętu w prawo lub lewo w Al. Wolności, tak aby mogli poruszać się zgodnie z przepisami, czyli w ruchu ogólnym. W tym celu powinna zostać wyznaczona w miejscu zaznaczonym w załączniku (zostało również zaznaczone na mapie) śluza rowerowa wraz z trójkomorowym sygnalizatorem rowerowym. Taki sygnalizator powinien działać na podobnych zasadach, jak sygnalizacja w ciągu Al. Kościuszki - Al. Wolności, z tym, że rowerzyści powinni dostawać sygnał zielony ok. 2 sekundy przed samochodami i tak samo wcześniej o ok. 2 sekundy powinien zapalać się sygnał czerwony.
W obecnej chwili nie jest to intuicyjne, przez co większość rowerzystów wybiera poruszanie się chodnikiem, co jest niezgodne z przepisami i niebezpieczne dla pieszych.
Dodatkowo też na tym rozwiązaniu mogliby skorzystać rowerzyści poruszający się w ruchu ogólnym w ciągu: Al. Kościuszki - Al. Wolności, a przede wszystkim zwiększyłoby się także bezpieczeństwo (po raz kolejny) pieszych: rowerzysta przejeżdżający przez światła przy Al. Kościuszki pokonuje stosunkowo długą drogę i robi to znacznie wolniej niż inne pojazdy.
Jest to także szansa na pojawienie się pierwszego trójkomorowego sygnalizatora rowerowego w Częstochowie i to w dodatku w reprezentacyjnym miejscu.
Zadanie generuje koszty utrzymania w kolejnych latach
Koszty prądu
Status zadania
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Opiniujemy negatywnie przedmiotowy wniosek.
Niezgodność z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem §8 ust.5 pkt. 1 – projektowana organizacja ruchu zagraża bezpieczeństwu ruchu
Sygnalizator rowerowy musiałby być objęty dodatkową grupą sygnalizacyjną. Ponieważ byłby to jedyny sygnalizator w grupie, to uszkodzenie źródła światła powodowałoby przełączenie sygnalizacji w tryb pracy awaryjnej na całym skrzyżowaniu. Skutkowałoby to pogorszeniem niezawodności pracy sygnalizacji, a co za tym idzie, pogorszeniem bezpieczeństwa ruchu.